Dziś jest: - 19.10.2012 - HJK
Związek Harcerstwa Polskiego jest ogólnopolskim, patriotycznym stowarzyszeniem należącym do ruchu skautowego. Jest organizacją apolityczna i otwartą dla wszystkich bez względu na rasę, płęć, wyznanie
i pochodzenie.

Naszą misją jest wychowywanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju,
i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań

  O nas

  1. Historia
  2. Dzisiaj
  3. Siedziba
  4. Kontakt

  Komenda Hufca

  1. Skład
  2. Rozkazy
  3. Uchwały
  4. Plan pracy Hufca

  Komisje, Kapituły

  1. KSI
  2. KRH
  3. Kapituła Wędrownicza

  Jednostki

  1. 14 GZ
  2. X LDH
  3. 17 MWDH
  4. 48 DH
  5. 74 DSH
  6. 77 ŻDH
  7. 97 DH
  8. 153 DW
  9. KI „Koliba”
  10. KI i S

  Składzik

  1. Wzory dokumentów
  2. Regulaminy
  3. Śpiewnik
  4. Materiały programowe

Harcerska Jesień Kulturalna

data: 29.10.2012 autor: Wirginia Wodziak

"Ale to już było"

Od Opolskiej Harcerskiej Jesieni Kulturalnej minął już tydzień, a my wciąż jesteśmy pełni wrażeń i emocji. Nikt na nudę nie mógł narzekać, nawet gdyby bardzo chciał.

Tej jesieni postanowiliśmy zrobić coś na większą skalę i wysłaliśmy zaproszenia do wszystkich hufców chorągwi opolskiej na Opolską Harcerską Jesień Kulturalną. W marcu przeżywaliśmy wiosnę z kulturą, co dało dzieciakom niepowtarzalną moc wrażeń. Ta jesień była jednak zaplanowana z większym rozmachem. Zorganizowaliśmy dwa koncerty: piątkowy zespołu „Pajujo”, który od lat ćwiczył w naszej harcówce oraz sobotni zespołu „Harcerze” z Katowic, którzy okazali się sporym zaskoczeniem. Nie była to typowa poezja śpiewana, tylko piosenki harcerskie w rockowym wydaniu. Wszyscy byliśmy naprawdę bardzo zachwyceni. Głównym celem jesieni z kulturą były zaplanowane na sobotnie popołudnie warsztaty. Harcerze ( z Praszki, Jaworzna oraz Nysy) a także osoby spoza ZHP, mogły spróbować swoich sił na warsztatach dziennikarskich, tanecznych, fotograficznych, rzeźbiarskich, rękodzielniczych oraz aktorskich. Efekty tej pracy zostały zaprezentowane na podsumowaniu, które odbyło się w godzinach popołudniowych.

Na scenie po kolei prezentowały się wszystkie warsztaty, a publika mogła podziwiać dorobek ich pracy.

Osoby będące na warsztatach rękodzielniczych w zaledwie parę godzin wykonały ponad 100 sztuk przeróżnej biżuterii: kolczyków, bransoletek, naszyjników. Jeszcze bardziej zaskakujący jest fakt, iż uczestniczki tych zajęć nie miały więcej niż 12 lat. – zajęcia poprowadziła Agnieszka Nowałka.

Teoria, że „taniec jest dobry wszystko” została w stu procentach potwierdzona przez grupę taneczną, która liczyła blisko 40 osób. Wydawać by się mogło prawie niemożliwe przygotować układ z tak liczną grupą, jednak oni tego pojęcia nie znają. Nie dość, że do występu na scenie MGOKiS-u przygotowywali się w zaledwie parę godzin, to zrobili to rewelacyjnie. Trzeba przyznać, że taniec mają we krwi. – zajęcia poprowadziła Paulina Szczubidło.

Oglądając spektakl grupy teatralnej jednoznacznie stwierdziłam, że … magia istnieje. Czułam się jak w prawdziwym teatrze, jakby na scenie byli profesjonalni aktorzy. Każdy element był do końca dograny, wszystko idealnie połączone: stroje, muzyka, oświetlenie i bardzo niebanalna treść. Głębokie przesłanie. Była toopowieść zawierająca w sobie wątki codziennego, prawdziwego życia. Dobra praca, drogi samochód, wysoka pensja i.. brak bliskiej osoby. Słowa: „Jestem sam” dawały dużo do myślenia. Cały spektakl był bardzo refleksyjny. To był dla mnie jeden z tych momentów, jak kiedy człowiek po obejrzeniu dobrego filmu siedzi wryty przed ekranem i bez mrugnięcia wpatruje się w napisy końcowe, nie mogąc wydusić z siebie żadnego słowa. – zajęcia poprowadził Mariusz Adamski.

Uczestnicy warsztatów fotograficznych wspólnie stworzyli razem małe studio fotograficzne, gdzie każdy mógł spróbować swoich sił. Jednak nie tylko studio dało im możliwość bliższego zapoznania się z fotografią, ale także wyjście z aparatami w teren pod okiem zawodowca. Zdjęcia wykonane na warsztatach zostały wyświetlone podczas podsumowania na tablicy multimedialnej, aby każdy mógł zobaczyć jak wygląda Praszka w obiektywie. – zajęcia poprowadził Arkadiusz Cebula.

Na warsztatach rzeźbiarskich, co niektórzy chyba odkryli swoje powołanie. Wystrugane z drewna ptaki oraz gliniane rzeźby były tego najlepszym przykładem. Niektórzy spodziewali się abstrakcji i rzeźb, które tylko coś na kształt miały przypominać dany obiekt, jednak nikt nie musiał się domyślać, co powstało. Dużo w tym także zdziałali pan Zdzisław Spodzieja oraz Łukasz Zabłocki, którzy pomagali zainteresowanym w wykonywaniu ich rzeźb.

Zaciekawieni pracą dziennikarza młodzi ludzie mogli spróbować swoich sił na warsztatach dziennikarskich, które prowadziła Agnieszka Kozłowska.Uczestnicy najpierw zapoznali się z tytułowaniem artykułów, a następnie wyruszyli w teren, aby przeprowadzić sondę uliczną i sprawdzić, co mieszkańcy Praszki wiedzą o harcerstwie, jaki mają stosunek do pracy harcerzy i czy znają różnicę między ZHP i ZHR. Na tym jednak nie poprzestali. Kolejnym punktem zajęć było przeprowadzenie wywiadu z Aleksandrem Świeykowskim- senatorem i redaktorem naczelnym „Kulis Powiatu”. Po jego przeprowadzeniu wrócili do klasy Publicznego Gimnazjum, aby spisać wszystkie informacje. Ostatnie zadanie czekało na nich w domu – napisać artykuł do „Kulis Powiatu” na temat OHJK.

Imprezę uważam za bardzo udaną i mam nadzieję, że jeszcze nie raz zmobilizujemy się do zrobienia czegoś równie interesującego i z tak dużym rozmachem, choć nie należy to do najłatwiejszych zadań. Na koniec składamy podziękowania wszystkim instruktorom, gminie Praszka, Komendzie Chorągwi Opolskiej, MGOKiS Praszka, Firmie „Demont”, Publicznemu Gimnazjum w Praszce, Tomaszowi Cebuli – Auto-Komis Praszka oraz zespołowi muzycznemu „Pajujo” oraz „Harcerze” !

Do zobaczenia na harcerskim szlaku!

Administrator strony: Szymon Rachyła