Dziś jest: - 19.10.2012 - HJK
Związek Harcerstwa Polskiego jest ogólnopolskim, patriotycznym stowarzyszeniem należącym do ruchu skautowego. Jest organizacją apolityczna i otwartą dla wszystkich bez względu na rasę, płęć, wyznanie
i pochodzenie.

Naszą misją jest wychowywanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju,
i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań

2. Dzisiaj

Harcerska Jesień Kulturalna

data: 29.10.2012 autor: Wirginia Wodziak

"Ale to już było"

Od Opolskiej Harcerskiej Jesieni Kulturalnej minął już tydzień, a my wciąż jesteśmy pełni wrażeń i emocji. Nikt na nudę nie mógł narzekać, nawet gdyby bardzo chciał.

Tej jesieni postanowiliśmy zrobić coś na większą skalę i wysłaliśmy zaproszenia do wszystkich hufców chorągwi opolskiej na Opolską Harcerską Jesień Kulturalną. W marcu przeżywaliśmy wiosnę z kulturą, co dało dzieciakom niepowtarzalną moc wrażeń. Ta jesień była jednak zaplanowana z większym rozmachem. Zorganizowaliśmy dwa koncerty: piątkowy zespołu „Pajujo”, który od lat ćwiczył w naszej harcówce oraz sobotni zespołu „Harcerze” z Katowic, którzy okazali się sporym zaskoczeniem. Nie była to typowa poezja śpiewana, tylko piosenki harcerskie w rockowym wydaniu. Wszyscy byliśmy naprawdę bardzo zachwyceni. Głównym celem jesieni z kulturą były zaplanowane na sobotnie popołudnie warsztaty. Harcerze ( z Praszki, Jaworzna oraz Nysy) a także osoby spoza ZHP, mogły spróbować swoich sił na warsztatach dziennikarskich, tanecznych, fotograficznych, rzeźbiarskich, rękodzielniczych oraz aktorskich. Efekty tej pracy zostały zaprezentowane na podsumowaniu, które odbyło się w godzinach popołudniowych.

Na scenie po kolei prezentowały się wszystkie warsztaty, a publika mogła podziwiać dorobek ich pracy.

Osoby będące na warsztatach rękodzielniczych w zaledwie parę godzin wykonały ponad 100 sztuk przeróżnej biżuterii: kolczyków, bransoletek, naszyjników. Jeszcze bardziej zaskakujący jest fakt, iż uczestniczki tych zajęć nie miały więcej niż 12 lat. – zajęcia poprowadziła Agnieszka Nowałka.

Teoria, że „taniec jest dobry wszystko” została w stu procentach potwierdzona przez grupę taneczną, która liczyła blisko 40 osób. Wydawać by się mogło prawie niemożliwe przygotować układ z tak liczną grupą, jednak oni tego pojęcia nie znają. Nie dość, że do występu na scenie MGOKiS-u przygotowywali się w zaledwie parę godzin, to zrobili to rewelacyjnie. Trzeba przyznać, że taniec mają we krwi. – zajęcia poprowadziła Paulina Szczubidło.

Oglądając spektakl grupy teatralnej jednoznacznie stwierdziłam, że … magia istnieje. Czułam się jak w prawdziwym teatrze, jakby na scenie byli profesjonalni aktorzy. Każdy element był do końca dograny, wszystko idealnie połączone: stroje, muzyka, oświetlenie i bardzo niebanalna treść. Głębokie przesłanie. Była toopowieść zawierająca w sobie wątki codziennego, prawdziwego życia. Dobra praca, drogi samochód, wysoka pensja i.. brak bliskiej osoby. Słowa: „Jestem sam” dawały dużo do myślenia. Cały spektakl był bardzo refleksyjny. To był dla mnie jeden z tych momentów, jak kiedy człowiek po obejrzeniu dobrego filmu siedzi wryty przed ekranem i bez mrugnięcia wpatruje się w napisy końcowe, nie mogąc wydusić z siebie żadnego słowa. – zajęcia poprowadził Mariusz Adamski.

Uczestnicy warsztatów fotograficznych wspólnie stworzyli razem małe studio fotograficzne, gdzie każdy mógł spróbować swoich sił. Jednak nie tylko studio dało im możliwość bliższego zapoznania się z fotografią, ale także wyjście z aparatami w teren pod okiem zawodowca. Zdjęcia wykonane na warsztatach zostały wyświetlone podczas podsumowania na tablicy multimedialnej, aby każdy mógł zobaczyć jak wygląda Praszka w obiektywie. – zajęcia poprowadził Arkadiusz Cebula.

Na warsztatach rzeźbiarskich, co niektórzy chyba odkryli swoje powołanie. Wystrugane z drewna ptaki oraz gliniane rzeźby były tego najlepszym przykładem. Niektórzy spodziewali się abstrakcji i rzeźb, które tylko coś na kształt miały przypominać dany obiekt, jednak nikt nie musiał się domyślać, co powstało. Dużo w tym także zdziałali pan Zdzisław Spodzieja oraz Łukasz Zabłocki, którzy pomagali zainteresowanym w wykonywaniu ich rzeźb.

Zaciekawieni pracą dziennikarza młodzi ludzie mogli spróbować swoich sił na warsztatach dziennikarskich, które prowadziła Agnieszka Kozłowska.Uczestnicy najpierw zapoznali się z tytułowaniem artykułów, a następnie wyruszyli w teren, aby przeprowadzić sondę uliczną i sprawdzić, co mieszkańcy Praszki wiedzą o harcerstwie, jaki mają stosunek do pracy harcerzy i czy znają różnicę między ZHP i ZHR. Na tym jednak nie poprzestali. Kolejnym punktem zajęć było przeprowadzenie wywiadu z Aleksandrem Świeykowskim- senatorem i redaktorem naczelnym „Kulis Powiatu”. Po jego przeprowadzeniu wrócili do klasy Publicznego Gimnazjum, aby spisać wszystkie informacje. Ostatnie zadanie czekało na nich w domu – napisać artykuł do „Kulis Powiatu” na temat OHJK.

Imprezę uważam za bardzo udaną i mam nadzieję, że jeszcze nie raz zmobilizujemy się do zrobienia czegoś równie interesującego i z tak dużym rozmachem, choć nie należy to do najłatwiejszych zadań. Na koniec składamy podziękowania wszystkim instruktorom, gminie Praszka, Komendzie Chorągwi Opolskiej, MGOKiS Praszka, Firmie „Demont”, Publicznemu Gimnazjum w Praszce, Tomaszowi Cebuli – Auto-Komis Praszka oraz zespołowi muzycznemu „Pajujo” oraz „Harcerze” !

Do zobaczenia na harcerskim szlaku!

Administrator strony: Szymon Rachyła